Bebekler İçin Doğru Şampuan Seçimi: Sağlıklı, Güvenli ve Zararsız Bakım

bebeksampuan-310523-thumbnail

Günümüzde güzellik ve kişisel bakım endüstrisi hızla gelişmekte ve piyasaya birçok ürün çıkmaktadır. Ancak, bu ürünlerin içeriklerine dikkat etmek, sağlıklı bir cilt ve sürdürülebilir bir dünya için büyük bir önem taşımaktadır. Son yıllarda geçmişe nazaran kullandıkları ürünler konusunda daha bilinçli olan insanlar hem kendileri için hem de gelecekte çocuklarına daha temiz bir dünya bırakmak ve çocuklarını zararlı kimyasalların etkisinden uzak tutmak için daha dikkatli tercihler yapmaya başlamışlardır.


Özellikle ebeveynlerin, yeni doğan bebekleri için doğru bakım ürünleri tercih etmek konusunda oldukça titiz ve özenli araştırmalar yaptığı gözlemlenmektedir çünkü bebeklerin hassas cilt yapısı, onların kişisel hijyeni ve bakımı konusunda aileleri daha dikkatli davranmaya itmektedir. Bebeklerin kişisel bakımında da şüphesiz şampuanlar, ilk akla gelen kozmetik ürünlerden birisidir. Bu yüzden yeni doğanlar ve çocuklar için doğru şampuanı seçmek oldukça önemlidir. 


Piyasada birçok marka ve ürün bulunurken bebeğiniz için en doğru şampuan seçimini yapmak biraz zor olsa da ürününüzü almadan önce doğru ürünü tercih etmek için bazı püf noktaları bilmek işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Bebeğiniz için doğru ürünü tercih etmeden önce hangi noktalara dikkat etmenin faydalı olabileceğini birkaç öneriyle birlikte gözden geçirelim.


1)    Bebeğinizin Cilt Tipini Kontrol Edin:

İlk olarak bebeğinizin hangi cilt tipine sahip olduğunu belirlemeniz oldukça önemlidir çünkü ürün seçmeye başladığınızda, piyasada farklı cilt tiplerine göre farklı ürünler olduğunu gözlemleyeceksiniz. Örneğin bebeğinizin saç derisi kuru ise, diğer bebek şampuanlarına kıyasla ekstra nem ve besleyicilik sağlayan bir şampuan tercih etmelisiniz.


2)    Göz Yakmayan Bir İçeriğe Sahip Olmalı: 


Bebek şampuanı seçerken dikkat edilmesi gereken ilk başlıklardan biri, seçilecek olan şampuanın göz yakmayan bir formüle sahip olması olacaktır. Bebekler yıkanma esnasında suya karşı son derece duyarlı olduklarından göz yakan sabunlu, salisilik asit içeren veya kimyasal madde bulunan şampuanlar tercih edilmemelidir.


3)    Doğal ve Organik Bileşenler İçeren Şampuan Seçin: 

Şampuanın doğal bileşenleri, saç ve saç derisini temiz ve sağlıklı tutmak için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bebeğiniz için şampuan alırken doğal içeriklerden oluşan şampuanı tercih etmeniz daha doğru olacaktır.Organik şampuan kullanmanın temel faydaları arasında saçı beslemek, güneşin zararlarından korumak ve dokusunu iyileştirmek yer alır.


4)    Kokusuz Bir Şampuan Seçin:

Güzel kokulu şampuanların etkilerinin uzun sürmesi için kimyasallar kullanır. Bu güzel kokulu şampuanların arkasında ise bir bebeğin hassas cildi için tahriş yaratabilecek bileşenler vardır. Bu yüzden bebekleriniz için kokusuz şampuanlar tercih etmelisiniz fakat yine de kokulu şampuan tercih etmek isterseniz doğal koku içeriğine sahip şampuanlar kullanabilirsiniz. Bebeğinizin saç derisinde şampuanlamadan dolayı kızarıklık varsa, daha iyi sonuçlar için kokusuz bir şampuana geçmeyi deneyin. 

5)    Aldığınız Şampuanın İçeriğinde Alkol Olmamasına Özen Gösterin:;

Alkol, bebekler için zararlı olduğu düşünülen bebek şampuanlarında yaygın olarak kullanılan bir başka bileşendir. Alkol içermeyen bileşenlerle özel olarak formüle edilmiş bebek şampuanları vardır.  Saçın güzel kokması, yumuşak ve parlak olması gibi bebekler için mevcut olan normal şampuanların tüm faydalarını sağlarlar. Aloe Vera ve Papatya alkol içermeyen şampuanlarda yaygın olarak kullanılan alternatiflerdir. 


6)    Nötr pH’a Sahip Şampuanlar Tercih Edin:

Bebekler için çok alkali veya çok asidik olmayan saç ürünlerini tercih etmelisiniz çünkü bu bebeğinizin saç derisini tahriş edebilir. Bebekler için nötr pH'lı bir şampuan, bebeğinizin saçı için yeterli temizlik sağlarken saç derisine karşı nazik olacaktır.


7)    Boyalı Şampuanlardan Kaçının:

Sentetik boyaların yeni doğan bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmesidir. Ayrıca bebeklerin, şampuanlardaki boyalardan kolayca tahriş olabilen hassas kafa derisi ve ciltleri vardır. Bu nedenle, bebeğiniz için boyasız bir şampuan seçmek önemlidir.


8)    Hipoalerjenik Şampuan Seçin: 

Bebeklerin cildi hassastır ve aşırı duyarlılığa eğilimlidir bu yüzden uzun süreli cilt güvenliğini sağlamak için hipoalerjenik şampuan en iyi seçenektir. Şampuandaki kokular, koruyucular ve diğer kimyasallar dahil olmak üzere alerjik reaksiyonların çeşitli nedenleri vardır. Hipoalerjenik şampuanlar bebeğin kafa derisinde ve cildinde daha yumuşaktır ve onu tahriş etme olasılığı daha düşüktür. Şampuanı alırken etiketinde “hipoalerjenik” olup olmadığına bakın.


9)    Son Kullanma Tarihlerini Kontrol Edin:

Bebek şampuanlarının raf ömrü çok sınırlıdır ve belirtilen süreden sonra kullanılması önerilmez. Bu yüzden mutlaka satın almadan önce son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz.

Son olarak her bebeğin benzersiz olduğunu ve doğru şampuan seçim sürecinin değişkenlik gösterebileceğini unutmayın. Eğer ki bebeğiniz, doğru ürünü seçtiğinize inandığınız takdirde bazı alerjik semptomlar göstermeye devam ediyorsa mutlaka bir hekim desteği alın.

Kaynakça:

  1. Momnewsdaily, 21 April 2021, How to choose baby shampoo effectively?
  2. NinioBaby, 30 December 2021, What should I look for when buying baby shampoo?
  3. Minidolin, 14 Eylül 2020, Bebek şampuanı nasıl seçilmeli?

#Anne #Bebek #Çocuk #AnneÇocukSağlığı #Şampuan #BebekŞampuanı #DoğalKozmetik #Dermakozmetik

Nobel İlaç’ın Sağlık Profesyonellerine Yönelik Dijital Platformu

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve hizmetlerimizi daha etkin sunmak için, üçüncü kişilere ait olanlar da dahil, çerezler ve benzer teknolojiler kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası’nı ve Çerez Politikası’nı. inceleyebilirsiniz.