Biyoteknoloji Nedir?

biyotek1

Biyoteknoloji nedir?

Biyoteknoloji, çevre ve insan için canlı hücre sistemlerini kullanarak yapılan, üretim modellerinin hepsine verilen genel addır. Multi-disipliner bir yaklaşım benimsemektedir. Makine, elektrik-elektronik, genetik ve bilgisayar gibi mühendislik dallarından yararlanırken, mikrobiyoloji, biyokimya, moleküler biyoloji, hücre biyolojisi, immünoloji, protein mühendisliği, enzimoloji, biyoproses gibi farklı alanları bünyesinde toplar.

Biyoteknoloji’nin yapabilecekleri nelerdir?

Hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, insan sağlığı konusunda yararlı proteinlerin üretimi, hayvancılığın ve tarımcılığın daha verimli hale gelmesi, yapay et, kan, hormon ve biyoyakıt üretilmesi Biyoteknolojinin yapabileceklerinden yalnızca bazılarıdır.

Biyoteknoloji’nin günümüzdeki yeri ve önemi nedir?

Kanser, AIDS, lösemi, Akdeniz anemisi, büyüme geriliği, bulaşıcı hastalıklar, omurilik onarımı, bir canlıdaki özel bazı genlerin diğer canlıya aktarılarak daha fazla üretim yapılması veya kirli sulardaki bakterilerin bulunduğu ortamı temizleyebilen canlılar haline getirilmesi gibi daha birçok örnek, biyoteknoloji bilimini en üst basamaklara taşımaktadır. Nüfusun ve endüstrinin hızlı artışının beraberinde getirdiği birçok problem, yine teknolojinin kendisiyle çözüm bulacak, henüz karşılaşmadığımız sorunların bile çaresi biyoteknoloji olacaktır.

Biyoteknoloji’nin geleceği nedir?

Genetiği değiştirilmiş, sağlıklı sebze ve meyve üretimi, ekosistemin bozulmuş dengesinin oturtulması, çevre kirliliğinin önlenmesi, ölümcül hastalıklara karşı tedavi ve önleme yöntemleri, meydana gelebilecek salgın ve bulaşıcı hastalıkların erken teşhisi, hasarlı beyin hücrelerinin onarılması, tıbbi bitki üretimi ve benzerlerine önümüzdeki yıllarda şahitlik edeceğiz gibi duruyor.

 

Referanslar

  1. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00325481.2017.1311196
  2. https://www.bio.org/what-biotechnology
  3. https://www.britannica.com/technology/biotechnology

#Biyoteknoloji #Nobel #Nobelyum #SağlıkiçinDeğer

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve hizmetlerimizi daha etkin sunmak için, üçüncü kişilere ait olanlar da dahil, çerezler ve benzer teknolojiler kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası’nı ve Çerez Politikası’nı. inceleyebilirsiniz.