Karaciğer Hastalığı ve Covid 19 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

karacigercovid-2

Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19), dünya çapında önemli bir yük olarak ortaya çıktı ve ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açtı. Hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonu, dünya genelinde yaklaşık 257 milyon insanı kronik olarak etkileyen, bir başka virüstür. HBV enfeksiyonu olan hastaların yönetimi, COVID-19 salgını bağlamında dikkat çekmiştir. COVID-19 hastalarında, karaciğer üzerindeki doğrudan viral etkilerden ve hepatotoksik ilaçlardan kaynaklanan çeşitli karaciğer tutulumları vardır. Bu, özellikle şiddetli SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan hastalarda belirgin olan yüksek karaciğer enzim seviyeleri ile gösterilmiştir.1

Sağlık Otoriteleri 65 yaşından büyükler ve diyabet, kardiyovasküler hastalık ve karaciğer hastalığı olan kişiler de dahil olmak üzere belirli hasta gruplarında şiddetli COVID-19 riskinin arttığını belirtmektedir. Hepatit B ve hepatit C dahil olmak üzere kronik karaciğer hastalığına sahipseniz, sizin de COVİD-19 riskleriyle ilgili endişeleriniz ve sorularınız olabilir.2

COVİD-19 karaciğere zarar verir mi?2

COVID-19 için hastaneye yatırılan bazı hastalarda, alanin aminotransferaz (ALT) ve aspartat aminotransferaz (AST) gibi karaciğer enzimlerinin seviyeleri artmıştır. Karaciğer enzimlerinin artan seviyeleri, bir kişinin karaciğerinin en azından geçici olarak hasar gördüğü anlamına gelebilir. Sirozlu [karaciğer yarası] olan kişilerde COVID-19 riski artmış olabilir.

Bazı çalışmalar, karaciğer hastalığı olan kişilerin, COVID-19’dan ölüm riskinin karaciğer hastalığı olmayanlara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Hepatit B veya C’li kişilerin, COVİD-19 kaynaklanan ciddi hastalık riski daha mı yüksek?2

Karaciğer hastalığı (hepatit B veya hepatit C gibi), da dahil olmak üzere belirli tıbbi sorunları olan her yaştan yetişkinin, COVİD-19 kaynaklanan ciddi hastalık riski daha yüksek olabilir. Kronik hastalıklarınızın kontrol altında tutulmaması halinde, ciddi hastalığa yakalanma riskiniz artmaktadır. Hepatit B veya C tedavisi görüyorsanız, hekiminiz aksini belirtilmedikçe tedavinize devam etmelisiniz.

Hepatoselüler karsinom gibi kanserler şiddetli COVİD-19 için bir risk faktörü müdür?2

Hepatit B veya hepatit C gibi kronik karaciğer hastalıkları olan kişilerde en sık görülen durum olan hepatoselüler karsinom, ciddi COVID-19 riskini artırmaktadır. Kemoterapi sonrası bağışıklık sistemi zayıflamış kanser hastalarının enfeksiyon riski daha fazladır ve durum COVID-19 için de geçerli olabilir.

Hepatit B veya C’li insanlar kendilerini COVİD-19’dan korumak için ne yapabilir?2

COVID-19 aşısı, sizi COVID-19’dan korumaya yardımcı olacaktır. COVID-19 aşısı yaptırdıktan sonra da, kendinizi korumak için maske takmalı, mesafe kurallarına uymalı, ellerinizi sık sık yıkamalı ayrıca kalabalıklardan ve yetersiz havalandırılan alanlardan uzak durmaya devam etmelisiniz.

Sabun ve su bulamadığınız durumlarda el hijyeni için, en az %60 alkol içeren el dezenfektanı kullanmalısınız.

COVID-19'a karşı ne kadar fazla kurala uyar ve önlem alırsanız o kadar çok korunursunuz.

Hepatit B veya hepatit C ile yaşıyorsanız herkes gibi sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeye özen göstermelisiniz. Hepatit B veya C'niz varsa ve enfeksiyonunuz için tedavi görüyorsanız, tedavinize devam etmeniz ve sağlık uzmanınızın tavsiyelerine uymanız önemlidir. Bu, sizi ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmanın en iyi yoludur.

Özetle karaciğer hastalığınız varsa COVID-19 karşı atacağınız en önemli adım, bu virüse maruz kalmaktan kaçınmak ve tedavinize hekiminizin önerdiği şekilde devam etmektir.

 

Referans:

  1. Alqahtani SA, Buti M. COVID-19 and hepatitis B infection. Antivir Ther. 2021 Feb 22. doi: 10.3851/IMP3382. Epub ahead of print. PMID: 33616549.
  2. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/liver-disease.html Erişim Tarihi: 14.03.2021

#Karaciğer #Hepatit B

Nobel İlaç’ın Sağlık Profesyonellerine Yönelik Dijital Platformu

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve hizmetlerimizi daha etkin sunmak için, üçüncü kişilere ait olanlar da dahil, çerezler ve benzer teknolojiler kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası’nı ve Çerez Politikası’nı. inceleyebilirsiniz.