Mevsimsel Alerjik Rinit Kapıda!

alerjikrinit

Bahar aylarının gelmesiyle kimileri mutlu olurken, alerjisi olanlar için mevsimsel alerjik rinit yüzünden zorlu günler başlar. Saman nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit, mevsimsel ve yıl boyu süren alerjik rinit olarak ikiye ayrılabilir. Bu aylarda, bağışıklık sistemimiz çeşitli alerjenlere aşırı tepki verir ve bu durum burun içini kaplayan mukozanın iltihaplanmasına yol açar. Alerjik rinitin belirtileri nelerdir? Burun, damak, boğaz ve gözlerde kaşıntı, burun tıkanıklığı, hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı, geniz akıntısı, sinüslerde baskı, yüzde ağrı, göz altlarının şişmesi ve göz altlarında morluk belirtiler arasındadır. Ayrıca koku ve tat duyularında azalma görülür. Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu, damakta ve gırtlakta kaşıntı ve baş ağrısı görülür. Şiddetli alerjik rinit, yaşam kalitesinde, uykuda ve iş performansında önemli bozukluklara neden olabilmektedir.

Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik rinit tedavisinin amacı semptomları hafifletmektir. Alerjik riniti olan kişilerde semptomları tetikleyen maddeler biliniyorsa bunlardan uzak durmak tedavinin ilk basamağıdır. Şikayetler geçmezse hekim önerisiyle uygun ilaç tedavisine başlanır. Antialerjik ilaçlar, kortizonlu damla ve spreylerle hastalık kontrol altında tutulabilir. Bu şekilde burun içindeki şişlikleri gidererek tıkanıklığın açılması ve akıntının azaltılması sağlanır. Bazı alerji ilaçları uykuya neden olduklarından dolayı ilaç seçimi yapılırken dikkat edilmelidir. Uykuya neden olmayan ilaçlar bu nedenle tedavide daha çok tercih edilir. Düzenli ilaç kullanımıyla semptomların etkili bir şekilde azaldığı görülmüştür.

Alerjik rinit için ilaç tedavilerinin etkili olmadığı veya tolere edilemediği durumlarda alerjen immünoterapisi hekimler tarafından önerilebilir. Alerjen immünoterapisi, alerjene immünolojik toleransın uyarılmasında etkili olan bir doza ulaşılana kadar hastanın ilgili alerjenlerinin kademeli olarak artan miktarlarının deri altından uygulanmasını içeren etkili bir bağışık düzenleyici tedavidir. Tipik olarak alerjen immünoterapi tedavisi, 6-8 ay boyunca haftalık artan doz artışları ve ardından 3-5 yıl boyunca her 3-4 haftada bir maksimum tolere edilen dozun idame enjeksiyonları ile uygulanabilir. Bu sürenin sonunda, birçok hasta immünoterapi tedavisinin uzun süreli ve koruyucu etkilerini yaşamaktadır.

Sizin de bu bahar günlerinde hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı ve burun tıkanıklığı gibi şikayetleriniz varsa doktorunuz ile görüşüp mevsimsel alerjik rinit için uygun tedaviye ulaşabilirsiniz.

 

Referanslar:

  1. https://www.otajinemedhastanesi.com/en/alerjik-rinit-nedir/#:~:text=Mevsimsel%20alerjik%20rinit% 20(saman%20nezlesi,k%C3%BCf%20gibi%20i%C3%A7erdeki%20alerjenlerden%20kaynaklanmakt ad%C4%B1r.
  2. https://aacijournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1710-1492-7-S1-S3
  3. https://www.cnnturk.com/saglik/alerjik-riniti-olanlara-oneriler

Nobel İlaç’ın Sağlık Profesyonellerine Yönelik Dijital Platformu