Kış Aylarında Görülen Cilt Problemlerinden Korunma Yöntemleri

Kis-Aylarinda-Gorulen-Cilt-Problemlerinden-Korunma-Yontemleri

Yaz ve ilkbahar aylarında bile bakıma ihtiyaç duyan cildimiz, kış aylarında daha fazla hassaslaşır. Soğuk ve havadaki nemin azalması dolayısıyla havayla temas halindeki cildimiz çeşitli problemlere karşı savunmasız hale gelebilir. Kalın kıyafetler, çorap ve eldivenlerle vücut, el ve ayaklarımızı soğuğa karşı bir nebze koruyabiliyor olsak da yüzümüzün soğukla direkt temasını ne yazık ki engelleyemiyoruz.

Yağlı ve karma ciltler kış aylarında nispeten daha az zarar görüyor ancak kuru cilde sahip olanlarda bu aylar önce derin çatlamalara ve soyulmalara, ardından cilt kanamalarına bile sebep olabilir. Bu yüzden kışın sebep olabileceği cilt problemleri için önlem almak gerekiyor. Peki neler yapmak gerekiyor? Dilerseniz konuyu derinlemesine inceleyelim.

Cildinizi Sürekli Nemlendirin

Soğuk havaların ciltteki en belirgin ve kendini erken gösteren etkisi kuruluk. Yüzünüz, elleriniz ve soğuğa maruz kalan cildinizin diğer bölgelerinin birkaç dakikada bile gerildiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu kuruluğun çatlama, soyulma, pul pul görüntü gibi problemlere yol açmasını engellemek için cildinizin sürekli nemlendirilmesi gerekiyor. Bunun için yanınızda mutlaka bir el kremi taşıyabilirsiniz, nemlendirme sıklığını artırabilir, kullandığınız vücut losyonunu daha yoğun ve krem içeren bir losyonla değiştirebilirsiniz.

Duşta Sıcak Değil, Ilık Su Kullanın

Havalar buz gibi olmuşken dışarıdan eve gelip şöyle sıcacık bir duş alma fikri teoride kulağa çok güzel gelebilir. Ancak çok soğuk ya da çok sıcak suyla duş almak cildinizin üst tabakasındaki nemini ve doğal yağlarını yüzeyden alıp götürebilir. Bu da; kaşıntı, kabarıklık, kızarma gibi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden duş aldığınız suyu çok sıcak ya da çok soğuk değil, ılık olarak nitelendirebileceğimiz bir derecede sabitlemekte fayda var.

Bol Bol Su İçin

Su vücudumuzun olmazsa olmazı. Sindirim sisteminden zihnimizin işleyişine kadar her türlü işlemde ve bölgede suya ihtiyaç duyuyoruz. Ancak kış aylarında bunlara ek olarak cildin kendi kendini nemlendirmesi gerekiyor. Bu yüzden kış aylarında tükettiğiniz su miktarını artırmak oldukça iyi bir fikir. Bu sayede dışarıdan uyguladığınız nemlendiricilerin de katkısıyla soğuk havaların negatif etkilerinden daha rahat korunabilirsiniz.

Bağırsak Floranızı Düzenleyin

İlk bakışta birbirinden bağımsız görünseler de cilt problemleri ve bağırsak sistemi arasında dolaylı da olsa bir ilişki mevcut. Bu bağlamda bağırsak problemlerinin kaçınılmaz sonuçları arasında akne, ciltte renk uyuşmazlığı gibi problemler yer alabilir. Kış aylarında bunların üzerine bir de soğuk hava ve nem eksikliği eklendiğinde oldukça sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kış aylarında probiyotik takviyesi alarak bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olup kendinizi cilt problemlerine ve hastalıklara karşı koruma altına alabilirsiniz.

Giysilerinizi Pamuklu Seçmeye Özen Gösterin

Polyester ve sentetik gibi kumaşlar yaz ayları için rahat kullanım sağlayabilir. Fakat bu tür kumaşların kış için iyi seçim olmadıklarını söyleyebiliriz. Bu kumaşlar zaten soğuktan ve kuruluktan dolayı hassas olan cildinize sürterek kızarıklık, alerji gibi cilt sorunlarına zemin hazırlayabilir. Bu yüzden kış aylarında pamuklu ve yünlü giysiler seçmeye özen gösterin.

Dudaklarınızı ve Saçlarınızı Unutmayın!

Genelde cildimizin el, yüz gibi bölgelerinin bakımına büyük bir özen gösteriyoruz. Fakat özellikle kış aylarında dudak ve saç bakımını atlıyoruz. Halbuki bu iki bölge genelde soğukla direkt temas eden ve cilt problemlerinin oldukça sık görülebildiği bölgeler. Bu yüzden kış aylarında dudaklarınızı devamlı olarak nemlendirmenizi, saçlarınız ve saç deriniz için de içeriğinde bitki yağları bulunduran şampuanlara geçmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca normalde saç kremi kullanmıyorsanız kış ayları saç kremi kullanmaya başlamak için iyi bir fikir olabilir.

Güneş Koruyucu Kullanın

Her ne kadar eskiden güneş koruyucu krem ve losyonlar sadece yaz döneminde kullanılır gibi bir algı olsa da bugün dermatologlar dört mevsim güneş koruyucu kullanmayı tavsiye ediyorlar. Kış aylarında cildimizle direkt temas eden güneş ışığı oranı yaz aylarındaki kadar fazla olmayabilir. Fakat güneş, yüzeylerden yansıyan ışınlarla birleştiğinde hiç de hafife alınmayacak bir tehlike oluşturuyor. UV ışınları cilt problemlerine yol açıyor ve erken yaşlanma belirtilerine sebep oluyor. Bu yüzden kış aylarında da düzenli olarak güneş koruyucu kullanmanızı öneriyoruz.

 

Bu yazı NBL Türkiye'den yayınlanmıştır, daha fazlası için www.nblturkiye.com’u ziyaret edebilirsiniz.

https://nblturkiye.com/kis-aylarinda-gorulen-cilt-problemlerinden-korunma-yontemleri/

#Probiyotik #Cilt #Nobel #Nobelyum #SağlıkiçinDeğer

Nobel İlaç’ın Sağlık Profesyonellerine Yönelik Dijital Platformu

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve hizmetlerimizi daha etkin sunmak için, üçüncü kişilere ait olanlar da dahil, çerezler ve benzer teknolojiler kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası’nı ve Çerez Politikası’nı. inceleyebilirsiniz.