Omega 3 Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne Yapmalıyız?

Omega-3-Nedir

İnsan vücudu oldukça karmaşık bir sistem. Ve bu sistem içerisinde çok çeşitli bileşenler yer alıyor. Kimi zaman farklı roller üstlenen ve bedenin işleyişine katkı sağlayan onlarca maddeden yalnızca birkaçının eksikliği bile yaşam kalitesini düşürecek rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Eksikliği durumunda çeşitli problemlere neden olan ve günlük yaşam kalitesini düşüren bileşenlerden biri de, omega-3.

Vücutta kendi başına üretilemeyen ve besinler ya da gıda takviyeleri yoluyla alınabilen omega-3 yağ asidinin eksikliği durumunda birtakım negatif olgular oluşabiliyor. Bu durumda da bizlere, vücuda ihtiyaç duyduğu bileşenleri sunmak ve sistemlerin en doğru şekilde çalışmasına yardımcı olmak düşüyor. İşte omega-3 eksikliği hakkında bilmeniz gerekenler ve alabileceğiniz önlemler…

Omega 3 Nedir? Neden Önemlidir?

İlk olarak omega-3 yağ asitlerini yakından tanıyalım ve vücutta tam olarak nasıl bir rol üstlendiğine bakalım. Bu sayede bu bileşenin önemini daha iyi anlayabilir, eksikliğinin belirtilerini daha kolay fark edebiliriz.

• Günümüz şartlarında, vücudumuz tarafından üretilemediği için “Omega-3” içeren gıdaların günlük beslenme düzeninde yer alması önemle tavsiye edilmektedir.

• Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’nın elde edilebileceği en önemli kaynaklardan birisi balıktır.Balıklarda, beslendiği yosun ve fitoplanktonlar tarafından Omega-3 yağ asitleri üretimi olmaktadır. Bu besinleri tüketerek yaşamını devam ettiren yağlı balık, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra sağlıklı yaşam için gerekli protein, aminoasit, vitamin ve mineraller gibi besin öğelerine de sahiptir. Bu nedenle haftada en az iki kere tüketimi önemle tavsiye edilir.

• Depolanamayan bir bileşen olduğu için düzenli olarak alınması büyük önem taşıyor.

• Omega-3 kalp için oldukça önemli. Uzmanlar iyi kolesterol seviyesini yükselterek insülin direncini azaltan bu yağ asidinin kalp krizi riskini düşürdüğünü söylüyorlar.

• Omega-3 yağ asitlerinin göz sağlığı üzerinde de olumlu etkileri var.

• Bebek ve çocukların sinir sisteminin gelişimlerinde çok büyük rol oynuyor.

• Bazı araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin depresyon riskini azalttığını gösteriyor.

• Bunların yanında omega-3 yağ asitleri sinir sistemi için de oldukça önemli. Araştırmalar dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi gibi durumların kaynakları arasında bu yağ asitlerinin olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu bileşen alzheimer, demans gibi birtakım beyin ve sinir hastalıklarının riskini de azalttığı biliniyor.

• Omega-3 bağışıklık sistemini de destekliyor.

Omega 3 Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudun yapı taşlarını destekleyen bu yağ asitlerinin eksikliği birçok farklı noktada kendini belli edebiliyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

• Tırnakların kolaylıkla kırılması ya da üst tabakasının soyulması • Cildin kuruması, sertleşmesi ve pul pul bir görüntü oluşması

• Saç diplerinin kuruması sonucunda derinin dökülmesi ve kepek sorunu

• Saçların kırılarak dökülmeye başlaması ve kuruması

• El ve ayakların sürekli soğuk olması

• Dikkatin çok kolay dağılması ve konsantrasyon sorunu

• Görme yetisinde sorunlar yaşanması

• Uyku düzeninin bozulması ve uykusuzluk sorununun ortaya çıkması

• Sürekli üzgün ve mutsuz hissetmek ve depresif bir ruh hali

• Kalp ve damar problemleri

• Sürekli olarak halsiz ve yorgun hissetme

• Eklem ağrıları

Gördüğünüz gibi omega-3 yağ asitleri vücudun yaşamsal faaliyetleri üzerinde çok büyük bir öneme ve etkiye sahip. Eğer siz de bu belirtilerden birkaçını aynı anda yaşadığınızı düşünüyorsanız bir uzmana danışabilir ve omega-3 alımını artırabilirsiniz.

Omega 3 Eksikliği İçin Ne Yapabiliriz?

Daha önce de söylediğimiz gibi, omega-3 vücutta üretilmiyor ve depolanmıyor. Bu nedenle de omega-3 eksikliği birçok kişide görülüyor. Bunun ihmal edilmesi durumunda da hem belli başlı rahatsızlıklar kendini göstermeye başlıyor hem de yaşam kalitesi ciddi anlamda düşüyor.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı düzenli olarak omega-3 almak oldukça önemli. Elbette bu noktada günlük diyetinize omega-3 açısından zengin besinler ekleyebilirsiniz. Uzman bir diyetisyenden destek alarak beslenme programınızı düzenleyebilirsiniz. Fakat bu, omega-3 eksikliğini gidermek için tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü omega-3 yağ asitleri vücutta depolanamıyor ve her gün almak gerekiyor. Ayrıca siz ne kadar dikkat ederseniz edin, her gün omega-3 içeren besinlerden yeteri miktarda tüketmeniz pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu yağ asitlerinin eksikliğini en aza indirmek için her gün düzenli olarak omega-3 takviyesi almanızda fayda var. Bu sayede yeterli miktarda omega-3 alarak bu bileşenin eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıların önüne geçebilirsiniz.

 

Bu yazı nblturkiye.com’dan yayınlanmıştır, daha fazlası için www.nblturkiye.com’u ziyaret edebilirsiniz. https://nblturkiye.com/omega-3-eksikligi-nedir-belirtileri-nelerdir-ne-yapmaliyiz/

#Omega 3 #Balıkyağı #Nobel #Nobelyum #SağlıkiçinDeğer

Nobel İlaç’ın Sağlık Profesyonellerine Yönelik Dijital Platformu

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve hizmetlerimizi daha etkin sunmak için, üçüncü kişilere ait olanlar da dahil, çerezler ve benzer teknolojiler kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası’nı ve Çerez Politikası’nı. inceleyebilirsiniz.